Audi oraz BMW-Najczęściej kradzione samochody w Polsce.

Żadne auto nie jest zabezpieczone przed kradzieżą, jednak niektóre modele znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Według statystyk łupem złodziei stają się zarówno nowsze pojazdy, jak i starsze. Okazuje się, że w różnych regionach Polski złodzieje skupiają się na konkretnych rocznikach i modelach.

Auta japońskie i auta niemieckie

Zainteresowaniem złodziei cieszą się zarówno samochody japońskie, takie jak Mazda i Toyota, jak i niemieckie, w tym Audi, BMW i Volkswagen. Główną różnicą w kradzionych samochodach jest ich rocznik odpowiadający określonym miastom w Polsce. W Warszawie, Krakowie czy Szczecinie wybierane są nowsze modele,  natomiast w mniejszych miejscowościach, takich jak Poznań czy Łódź na pierwszych miejscach listy skradzionych samochodów znajdują się samochody kilku a nawet kilkunastoletnie o mniejszej wartości. Zasadnicza różnica między tymi autami ma miejsce w celach, jakie przyświecają złodziejowi. Nowsze auta sprzedawane są w całości rzadziej w kraju, a częściej na wschodzie, natomiast starsze złodzieje rozkręcają i sprzedają części, na które jest bardzo duży popyt.

Czy auta z roku na rok stają się coraz bardziej bezpieczne?

Nowsze auta posiadają bardziej rozwinięte systemy zabezpieczeń, jednak to nie chroni ich przed kradzieżą. Postęp technologiczny obejmuje również techniki i narzędzia, jakimi posługują się złodzieje, dlatego większość pojazdów nie stanowi dla nich wyzwania. Dobrą wiadomością jest jednak to, że liczba skradzionych samochodów z roku na rok spada i obecnie kształtuje się na ponad 10 tys. Dla porównania – w roku 2013 było to niemal 15 tys. pojazdów. Spadająca liczba kradzieży związana jest przede wszystkim z coraz lepszą znajomością technik, jakimi posługują się złodzieje, pór dnia, w których najczęściej kradzieże są dokonywane, a także większej odpowiedzialności społeczeństwa. Podejrzane zachowanie w pobliżu samochodu jest szybko zgłaszane, dzięki czemu policja może niemal od razu zareagować.