Święta – ile wydadzą Polacy?

Barometr Providenta wskazuje, że w roku 2018 Polacy zdecydowana większość Polaków nie planuje wydawać dużych kwot na wyprawienie uczty świątecznej oraz sfinansowanie prezentów dla bliskich. Rozsądne podejście wiąże się z coraz większą świadomością finansową oraz planowaniem budżetu. Wiele osób przygotowuje się do świąt wcześniej poprzez gromadzenie oszczędności. Duża grupa zamierza pokryć wydatki bez korzystania z funduszy zgromadzonych w ramach zabezpieczenia finansowego.

Pożyczka na dowód dla zadłużony, kredyt na święta

Kto wyda najwięcej?

Badania wskazują, że najwięcej planują wydać osoby młode, nieplanujące domowego budżetu, mieszkające w gospodarstwach jedno lub dwuosobowych, bezdzietni. Kwoty, które deklarują przewyższają 1000 złotych. Dla porównania osoby zamożne, na wysokich stanowiskach, gromadzące oszczędności i planujące finanse nie zamierzają w tym roku przekroczyć progu 1000 złotych. Natomiast średnia kwota przeznaczona przez Polaków na święta to 719 złotych. Średnio 554 złote zamierzają wydać osoby starsze, a osoby w wieku od 40 do 59 lat planują święta warte średnio 812 złotych.

Prezenty pod choinką

Na podarunki oczekuje aż 79 proc. ankietowanych, czyli o 3 proc. więcej niż w zeszłym roku. 27 proc. kobiet chciałoby otrzymać kosmetyki, co piąty badany oczekuje pod choinką odzieży, a co czwarty mężczyzna chciałby zostać obdarowany sprzętem elektronicznym. Zaledwie 6 proc. badanych wskazuje jak prezent dla siebie książki i tylko 4 proc. chce otrzymać płytę z muzyką.

Produkty spożywcze

Tylko 7 proc. badanych deklaruje, że nie zwraca uwagi na ceny produktów w sklepach i zamierza kupować również te z najwyższej półki, natomiast aż 50 proc. zamierza kupić wszystkie potrzebne produkty wybierając tańsze zamienniki. W roku 2018, podobnie jak w dwóch poprzednich, Polacy zamierzają rozsądnie podejść do wydatków związanych z przygotowaniem Świąt Bożego Narodzenia. 47 proc. ankietowanych zapewnia, że nie zamierza wykorzystywać na ten cel gromadzonych oszczędności, a aż 70 proc. deklaruje, że sfinansuje święta ze swoich bieżących dochodów.